fbpx

W rocznicę powstania WHO – Światowej Organizacji zdrowia, 7 kwietnia corocznie od 1950 roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku wybierany jest temat przewodni, który dotyczy globalnych, poważnych problemów z obszaru zdrowia. Celem tego dnia jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie problemów zdrowotnych, możliwości zapobiegania im oraz pobudzanie instytucji do aktywnego działania i zmniejszania negatywnych skutków problemów zdrowotnych.

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 r. Główna siedziba Organizacji znajduje się w Genewie. Polska jest krajem członkowskim WHO od początku jej istnienia. Biuro WHO w Polsce utworzone zostało w lipcu 1992 r. Jest ono integralną częścią Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy (WHO EURO) z siedzibą w Kopenhadze.

Pokonaj cukrzycę!

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem  „Pokonaj cukrzycę!”. Cukrzyca, jako choroba cywilizacyjna, staje się coraz większym zagrożeniem dla społeczeństwa. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem się cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Skupienie się WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) na tym temacie ma na celu:

N

Doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach

N

Spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę.

N

Ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Celem WHO jest zmniejszenie do 2030 r. o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa wdrażające politykę, mającą na celu zmniejszenie rozwoju chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.

Cukrzyca - akcesoria

Cukrzyca w Polsce – epidemiologia

W Polsce jest 2,6 mln osób z cukrzycą, z czego aż 750 tysięcy nie zdaje sobie z tego sprawy.

Do 2030 r. cukrzycę może mieć 4,8 mln Polaków.

Czym jest zdrowie?

Zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Definicja ta jest istotna, ponieważ nie koncentruje się na negatywnym ujęciu, w którym zdrowie jest brakiem choroby, ale w wyraźny sposób akcentuje, że zdrowie ma w sobie pozytywny aspekt, którym jest dobrostan.

Zdrowie jest ukazane w sposób holistyczny poprzez trzy determinujące je czynniki: fizyczny, umysłowy i społeczny. W kwestiach dobrostanu swojego organizmu powinno się zwracać szczególną uwagę na samo zdrowie i jego prewencję, czyli zapobieganie chorobom.

Jeśli zależy Ci na swoim organizmie i chcesz zachować go w zdrowiu jak najdłużej, to wizyta u lekarza, gdy już jesteś chory, nie wystarczy. Lekarz pomoże zwalczyć chorobę, najczęściej jej objawy.

Powinieneś jednak koncentrować się na samym zdrowiu. Troszczyć się o odpowiedni tryb życia, odpowiednie odżywianie, ruch fizyczny. Ważny jest sposób myślenia i właściwe radzenie sobie z emocjami.

Definicja zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowanie podkreśla połączenie kwestii stanu zdrowotnego organizmu z życiem wewnętrznym i społecznym człowieka oraz jego osobistą troskę o kondycję fizyczną.

Warto przeczytać

ALVEO firmy Akuna

Badania dr hab. n. med. Anny Noczyńskiej z Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego we Wrocławiu, dotyczące cukrzycy i ALVEO: pozytywna ocena wyrównania metabolicznego oraz stanu zdrowia u pacjentów z cukrzycą typu I, przyjmujących produkt ALVEO – POBIERZ (PDF).

Cukrzyca jako efekt niedoboru minerałów i obciążeń metalami ciężkimi – opracowanie Jerzego Maslanky, dietetyka, konsultanta i propagatora medycyny ekologicznej, autora indywidualnej interpretacji wyniku EHA (Analizy Pierwiastkowej Włosa) oraz książek z zakresu przyczynowego leczenia, specjalisty z zakresu nieinwazyjnego oczyszczania i stymulacji układu limfatycznego – PRZECZYTAJ.
Jeśli chcesz skorzystać z badania EHA (APW) poproś naszego konsultanta o kod rabatowy wysokości 50 zł.

„Rodzina ALVEO w walce z cukrzycą” – Biuletyn Akuna Info – POBIERZ (PDF).

Słowniczek

Cukrzyca – choroba przemiany materii charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi.

Cukrzyca typu 1 (dawniej nazywana młodzieńczą lub insulino zależną) – choroba na tle autoimmunologicznym, występująca, gdy organizm nie wytwarza insuliny.

Glukoza – cukier, który znajduje się we krwi; podstawowy materiał energetyczny dla organizmu.

Glikemia – stężenie cukru we krwi.

Hipoglikemia (niedocukrzenie) – stężenie glukozy we krwi poniżej 75 mg/dl.

Hiperglikemia (przecukrzenie) – stężenie glukozy we krwi powyżej 180 mg/dl.

Glukometr – aparat do pomiaru stężenia glukozy we krwi.

Kwasica ketonowa – powikłanie ostre cukrzycy spowodowane całkowitym brakiem lub znacznym niedoborem insuliny.

Ciężka hipoglikemia – utrata przytomności spowodowana nadmiernym obniżeniem się stężenia glukozy we krwi.

Insulina – hormon białkowy odpowiedzialny za przemianę węglowodanów, białek i tłuszczy w organizmie, niezbędny do wytworzenia energii na poziomie komórki, odtworzenia zapasów tkanki tłuszczowej i regeneracji organizmu; odpowiedzialny za prawidłowy wzrost dziecka.

Pen – dozownik insuliny zakończony igłą; służy do wstrzykiwania insuliny, zastępuje strzykawkę.

Pompa insulinowa – urządzenie do podawania i programowania dawki insuliny. Pompa jest wielkości telefonu komórkowego, zawiera zbiornik z insuliną, programator, dren odchodzący od zbiornika do tkanki podskórnej; dren zakładany jest do tkanki podskórnej pośladka, ramienia, uda lub okolicy pępka.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów opracowanych przez firmę Akuna (pobierz) oraz informacji zaczerpniętych ze strony Światowej Organizacji Zdrowia (link).